
Priprema za analize kada se osećate loše ili radite sistematski pregled:
01
Dan pre analize
Odmorite se i izbegavajte fizičke napore kako biste sprečili promene u rezultatima.
Izbegavajte alkohol, masnu i tešku hranu 24 sata pre analize, jer može uticati na rezultate biohemijskih parametara.
02
Na dan analize
Budite natašte (bez hrane i pića najmanje 8 sati). Dozvoljeno je piti samo običnu vodu.
Izbegavajte pušenje, kafu i druge stimulativne napitke pre dolaska.
03
Dodatne smernice
Ako uzimate terapiju, obavezno obavestite laboratorijsko osoblje, jer neki lekovi mogu uticati na rezultate.
Za urinokulturu, uzorak urina mora biti prvi jutarnji , uzet nakon higijene.
Ako se radi o sistematskom pregledu, ponesite medicinsku dokumentaciju i ranije rezultate analiza kako bi lekar imao celokupan uvid.
Priprema za analizu šećera u krvi (glukoza i OGTT):
01
Dan pre analize
Izbegavajte masnu i tešku hranu, alkohol i slatkiše kako biste osigurali tačnost rezultata. Nemojte se izlagati intenzivnim fizičkim naporima ili stresu, jer to može uticati na nivo glukoze. Večerajte lagano i nakon toga ne konzumirajte ništa osim vode.
02
Na dan analize
Budite natašte najmanje 8-12 sati – nemojte konzumirati hranu, pića (osim vode), niti žvakati žvake. Izbegavajte pušenje, kafu i čaj pre analize. Takođe, dođite na analizu mirni i izbegavajte fizičke aktivnosti poput brzog hoda ili penjanja uz stepenice neposredno pre vađenja krvi.
03
Dodatne smernice
Vađenje krvi se najčešće obavlja iz vene na ruci i traje svega nekoliko minuta. Za OGTT prvi uzorak krvi uzima se našte (na prazan stomak). Prvo se mere vrednosti na prazan stomak, a zatim i u određenim vremenskim intervalima nakon pijenja vodenog rastvora glukoze. Test se izvodi u laboratoriji i obično traje od 120-180min, zavisno od uputa lekara. Tokom celog procesa osoblje je tu da odgovori na vaša pitanja i pruži vam maksimalnu udobnost. Rezultati analize su obično dostupni istog dana.
Priprema za test hormona štitne žlezde (TSH, FT3, FT4):
01
Dan pre analize
Izbegavajte konzumaciju alkohola, masne i teške hrane, kako biste osigurali tačnost rezultata. Pokušajte da se odmorite i izbegavate stresne situacije, jer stres može uticati na nivo hormona. Ako koristite suplemente sa jodom ili lekove za štitnu žlezdu, konsultujte se sa lekarom da li ih treba privremeno obustaviti pre testiranja.
02
Na dan analize
Budite natašte najmanje 8 sati – nemojte konzumirati hranu niti pića osim vode. Izbegavajte pušenje, kafu i druge stimulativne napitke pre uzorkovanja krvi. Analizu je najbolje obaviti ujutru, jer su tada nivoi hormona štitne žlezde najstabilniji i najtačniji za interpretaciju.
03
Dodatne smernice
Test hormona štitne žlezde se obavlja uzimanjem uzorka krvi iz vene, što traje svega nekoliko minuta. Ako koristite terapiju za štitnu žlezdu (npr. levotiroksin), obavestite laboratorijsko osoblje o vremenu uzimanja leka, jer to može uticati na rezultate. Takođe, ukoliko imate dodatne simptome poput umora, promena u težini ili osećaja nervoze, pomenite ih lekaru – oni mogu pomoći u boljoj interpretaciji nalaza.
Priprema za analizu stolice na parazite ili okultno krvarenje:
01
Dan pre analize
Za test na okultno krvarenje, izbegavajte crveno meso, povrće bogato vitaminom C (poput paprike i paradajza), kao i lekove koji mogu iritirati creva, poput aspirina i ibuprofena. Preporučuje se lagana ishrana kako bi se izbegli lažno pozitivni ili negativni rezultati. Za analizu na parazite, nema posebnih ograničenja u ishrani.
02
Na dan analize
Uzmite uzorak stolice u sterilnu posudu koja se može kupiti u apoteci. Kod testa na parazite, najbolje je dostaviti uzorak koji je svež (1h), dok za okultno krvarenje uzorak može biti uzet do 24 sata ranije, ako se pravilno čuva u frižideru. Higijena je ključna – temeljno operite ruke pre i posle prikupljanja uzorka kako biste izbegli kontaminaciju.
03
Dodatne smernice
Za analizu na parazite, laboratorija koristi uzorak stolice kako bi mikroskopski pregledala prisustvo parazita, njihovih jajašaca ili larvi. Za test na okultno krvarenje, uzorak se ispituje na prisustvo nevidljivih tragova krvi u stolici. Ukoliko se preporučuje uzimanje više uzoraka (npr. tokom tri dana), pridržavajte se uputstava kako bi rezultati bili što precizniji.
Priprema za analizu koagulacije (INR, PT, APTT):
01
Dan pre analize
Izbegavajte alkohol, masnu hranu i suplemente koji sadrže vitamin K (poput zelenog lisnatog povrća), jer oni mogu uticati na rezultate koagulacionih parametara. Takođe, izbegavajte intenzivnu fizičku aktivnost kako bi se osiguralo da uzorak odražava realno stanje organizma.
02
Na dan analize
Analizu je potrebno obaviti natašte – ne konzumirajte hranu ili piće osim obične vode najmanje 8 sati pre testa. Ako koristite lekove koji utiču na koagulaciju (poput varfarina, aspirina ili heparina), obavezno obavestite laboratorijsko osoblje ili lekara pre vađenja krvi, jer ti lekovi direktno utiču na rezultate.
03
Dodatne smernice
Test koagulacije se obavlja uzimanjem uzorka krvi iz vene. Analiza meri vreme potrebno da se krv zgruša i procenjuje funkcionisanje koagulacionih faktora. Ukoliko ste pod terapijom za antikoagulaciju, lekar može zahtevati specifično vreme uzorkovanja u odnosu na poslednju dozu leka. Važno je da budete mirni i opušteni tokom pregleda, jer stres može privremeno uticati na rezultate. Rezultati su obično dostupni istog ili narednog dana.
Imate pitanja u vezi sa pripremom za analizu?
Kontaktirajte nas pozivom i naše stručno osoblje će rado pomoći!